Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 07:58

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Witaminy
PostNapisane: środa, 2 czerwca 2010, 03:22 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 22 października 2009, 10:17
Posty: 164
Lokalizacja: Stara Kopernia (Lubuskie)
A.: Wydzielone z wątku: Polowania

Witam

Czy mamy w gronie rozmówców jakiś farmaceutów? Ciekawi mnie z czego pozyskiwana jest witamina B12, ta dostępna w aptekach. Troszke jestem za leniwy by zagłębiać się w temat.

_________________
Animus Facit Nobilem


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Witaminy
PostNapisane: środa, 2 czerwca 2010, 14:24 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 15 listopada 2009, 18:52
Posty: 667
Lokalizacja: prosto z drzewa
ja jeszcze nie do końca jestem farmaceutką, ale mogę powiedzieć, że zdecydowana większość witamin w aptekach jest syntetyzowana w laboratoriach (do tej pory miałam tylko schematy, jak to wygląda, sama nie robiłam). jeśli chodzi o witaminy naturalne, to więcej wiem tylko na temat jednej firmy - Nutrilite, która kompleks witamin z grupy B (również B12) pozyskuje z drożdży.

_________________
Istnieje tylko Zło i Większe Zło, a za nimi oboma, w cieniu, stoi Bardzo Wielkie Zło. I widzisz, niekiedy bywa tak, że Bardzo Wielkie Zło chwyci cię za gardło i powie: "Wybieraj, bratku, albo ja, albo tamto, trochę mniejsze".


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Witaminy
PostNapisane: czwartek, 3 czerwca 2010, 17:23 
Offline
Milczek

Dołączył(a): czwartek, 3 czerwca 2010, 13:31
Posty: 5
co prawda, farmaceutą nie jestem, ale liznąłem nieco praktyki laboratoryjnej na studiach ;-) nawet i bez tego jednak, łatwo znaleźć tę informacje:

http://en.wikipedia.org/wiki/Vitamin_B12#Synthesis

pozwole sobie zacytować jedno zdanie: "Neither plants or animals are independently capable of constructing Vitamin B12" :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Witaminy
PostNapisane: piątek, 4 czerwca 2010, 02:22 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
Witaminy to substancje, których nie potrafimy sami syntetyzować. Stąd dla jednych gatunków jakaś substancja jest, dla innych nie jest, witaminą. Kwas askorbinowy jest witaminą C dla ludzi, dla szczurów nie kwalifikuje się w ogóle do witamin bo te gryzonie syntetyzują ów kwas same. Czasami dopuszcza się pewne uproszczenie. Np. możemy otrzymywać z pożywieniem witaminę A lub karoten. Z dwóch cząsteczek beta karotenu możemy sami zsyntetyzować cząsteczkę witaminy A (z alfa karotenu nie).

Co do naturalnego występowania wit. B12. Właściwie to można założyć, że występuje prawie wyłącznie w produktach zwierzęcych. Głównie w wątrobie, również w nerkach, chudym mięsie. Minimalne ilości potwierdzono w grochu i jeszcze w czymś roślinnym, ale nie dość że mało to prawie nieprzyswajalne. Prócz tego jest w drożdżach. Jakiś czas temu sądzono, że B12 występuje w glonach ale okazało się, że to analog witaminy, w dodatku blokujący jej wchłanianie.
W organizmach zwierząt B12 jest syntetyzowana przez bakterie w jelitach. W naszym też, tyle, że nie ma szans na wchłonięcie (za krótki pobyt, i że tak powiem - za daleko :) Czyli musimy ją otrzymywać z zewnątrz co oznacza, że dla naszego gatunku kobolamina jest witaminą.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Witaminy
PostNapisane: sobota, 19 czerwca 2010, 00:53 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 12 maja 2009, 16:15
Posty: 184
Lokalizacja: Łódź
Od siebie dodam tylko iż naturalnym źródłem pochodzenie witaminy b12 są drobnoustroje ( nie określę jakie bo nie pamiętam dokładnie) pasożytujące na zbożach. W danych czasach , gdy obróbka ziarna była o wiele prostsza i mniej higieniczna, produkty zbożowe były podstawowym źródłem tej witaminy w diecie ludzkiej. Stąd też przenikają do organizmów trzody chlewnej ( wspomniane podroby) B12 ma działanie wzmacniające organizm, uodparnia na negatywne skutki ciężkiej pracy, pomaga przy przemęczeniach.

Jeżeli chcesz więc zaoszczędzić na drogich substytutach , polecam wycieczkę na ple i żucie ziarna ;)

_________________
Wiedz że mając przyjaciela, często go odwiedzać należy: droga zielskiem i drzewem zarośnie , jeśli ustawnie chodzić nie będziesz.

Havamal


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Witaminy
PostNapisane: sobota, 19 czerwca 2010, 10:13 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 27 września 2007, 18:55
Posty: 1018
Przy okazji możesz trafić na sporysz... ;D i zakosztować stanów "odmiennej świadomości" ;D

_________________
Sztokfish - skazany za zimnolubność.
Dobra rada dla L: Nim znów użyjesz słowa poganin i relatywizm razem, zapoznaj się z terminem tabu.
http://www.runy.net.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL