Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 11:53

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: gdzie kończy się religia a zaczyna zabobon? kim jest szaman?
PostNapisane: piątek, 6 stycznia 2012, 17:40 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 24 marca 2011, 17:30
Posty: 48
http://video.google.com/videoplay?docid ... 2997521095

większość "szamaniących" mocno uprzedza się wiary w boga, a może w Boga (jeśli przyjąć, że to jest właśnie jego imię, to użycie dużej litery jest właściwe)
gdzie kończy się szamanizm a zaczyna zabobon?
skąd tyle awersji do źródła wiedzy, które wciąż jest żywe, choć trochę zafałszowane...
kogo pytać o doświadczenia jeśnie właśnie egzorcystów, starych "babek", dlaczego nie uważać tego za cenne?
jeśli nie szukać miejsc mocy w miejscu starych świątyń - to gdzie? czemu nie wchodzić do kościołów i nie rozmawiać z duchami po swojemu, obok tych modlących się do Boga
jakie jest Wasze zdanie?

_________________
tkliwy nihilizm


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: gdzie kończy się religia a zaczyna zabobon? kim jest szaman?
PostNapisane: piątek, 6 stycznia 2012, 22:46 
Offline
Nadmilczek wprawiony

Dołączył(a): sobota, 25 września 2010, 11:07
Posty: 36
Lokalizacja: Haugesund - Norge .Szczecin
Zgadzam się z Tobą .To właśnie jest pogaństwo wiara w starych bogów i próby sprostowania zakłamań jakie wprowadziły nowe religie. Przecież nowe religie wywodzą się z pogaństwa zostały tylko zmanipulowane do tego żeby utrzymać władze wywoływać wojny i trzymać ciemny lud na powrozie zastraszenia i fanatyzmu .To ucywilizowane religie stworzyły słowo zabobon .Miejsca mocy są tam gdzie energia życia jest najdoskonalsza czysta wolna od działań człowieka (morze, .las góry )Przecież jesteś Szamanem i wiesz to najlepiej .To moje zdanie na ten temat Pozdrawiam serdecznie


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: gdzie kończy się religia a zaczyna zabobon? kim jest szaman?
PostNapisane: niedziela, 8 stycznia 2012, 13:33 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Obejrzałam (czy raczej przejrzałam) film "Dzwony z głębin". Przedstawia dla mnie realia prawie tak egzotyczne jak filmy o Indianach z Amazonii :) Postać "Jezusa" zabawna, ale sympatyczna, a koncert dzwonnika... :lol:

Zabobon ma kilka definicji. Może być to pozostałość dawnych wierzeń: Zabobon, wierzenie lub praktyka o charakterze religijnym pozostająca w sprzeczności z powszechnie obowiązującym albo uznawanym w danej społeczności kultem.
lub też szerzej bezpodstawna wiara w istnienie związku przyczynowo-skutkowego między danymi zdarzeniami (...) pozbawione racjonalnych podstaw i niemożliwe do weryfikacji.
Słowo "zabobon" ma bardziej pejoratywny wydźwięk niż słowo "przesąd". Osobiście używam tylko na określenie praktyk szkodliwych. Przykład tutaj

Zaś co do mieszania szamanizmu i chrześcijaństwa - na dużą skalę zachodzi to w obu Amerykach. I to raczej nie szamani mają z tym problem :) Wymowny przykład, opisany jednak z perspektywy chrześcijańskiej
Rytuał grzybowy vs Chrześcijaństwo

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: gdzie kończy się religia a zaczyna zabobon? kim jest szaman?
PostNapisane: poniedziałek, 9 stycznia 2012, 04:00 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): niedziela, 14 listopada 2010, 20:35
Posty: 489
Podobnie jak Amvadadel film raczej przejzalam niz obejzalam. Jednak przedstawione w nim spojzenie na swiat jest mi znane, mam znajoma ktora wykozystywala tego typu magie do pomocy sobie i [jak jej sie wydawalo] innym.

W rozmowach z nia nieraz padalo spostrzezenie ze Biblie i tradycje kosciola da sie odwirusowac i ze jej sie to udalo. Pozniej jednak, jak przyszlo co do czego okazalo sie ze owszem wywalila 90% wirusow i trojanow jakie w tym umiescili rzadni wladzy ludzie, ale pozostale 10% przelazlo do mnie i dalo mi popalic.
Miedzy innymi dlatego unikam jak zarazy wyobrazen i wierzen poprzez ktore moglabym znowu znalesc sie w zasiegu tamtych sil. I z tego co mowisz - nie tyko ja tak mam...

Co do kosciola czy innego chrzescijanskiego miejsca kultu to mysle ze nie bede miala problemow zeby wejsc tam i sie pomodlic, pod jednym warunkiem - nie bedzie tam ludzi! Na chwile obecna poprostu jestem za slaba zeby sie przeciwstawic grupowemu umyslowi, polaczeniu jakie sie tworzy u ludzi wychowanych w tradycji chrzescijanskiej po wejsciu do budynku kosciola.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: gdzie kończy się religia a zaczyna zabobon? kim jest szaman?
PostNapisane: poniedziałek, 9 stycznia 2012, 22:55 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
Słowo zabobon pojawia się w ustach osoby mu nieulegającej lub ulegającej bez wiedzy co do sensu danego zachowania.
Dla osoby stosującej (uprawiającej) czynność nazywaną przez innych zabobonem jest to rytuał religijny bądź magiczny (magiczne w sensie nie przystawania do wyznawanej religii ale zarazem wywołujący skutek). "Zabobony" to najczęściej rytuały ochronne:
- jeśli zbiłaś lustro to szybko rozsyp sól, obróć się trzy razy w lewo na lewej pięcie (chroni przed spodziewanymi 7 latami nieszczęść)
- jeśli czarny kot przebiegnie drogę nie idź tędy (inaczej nieszczęście)
- nie przechodź pod rozstawną drabiną (inaczej nieszczęście).
Nikła liczba dotyczy amuletów (czterolistna koniczyna), magii miłosnej (kocha, nie kocha) czy magii pogodowej (zabiłaś pająka - będzie deszcz, kobiety się całują - będzie lało).

Moim zdaniem różnica pomiędzy zabobonem a wiarą polega nie na samym rytuale czy przekonaniu ale na powiązaniu z konkretnym wyznaniem (lub brakiem powiązania) albo na pozycji uczestnika: obserwator z zewnątrz - zabobon, wierzący w moc lub znaczenie danego zachowania - człowiek przesądny lub wierzący.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: gdzie kończy się religia a zaczyna zabobon? kim jest szaman?
PostNapisane: wtorek, 10 stycznia 2012, 01:45 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 24 marca 2011, 17:30
Posty: 48
ciekawe odpowiedzi :)
osobiście skłaniam się ku twierdzeniu, że wiara chrześcijańska zawiera w sobie wiele niebezpiecznych przesłanek
bywam w świątyniach i to nie tylko chrześcijańskich bo ojciec powtarzał mi zawsze, że trzeba zobaczyć najstarsze budowle i nie warto się uprzedzać, a wręcz należy poznać historię ludzkości
najmocniej przemawia do mnie opuszczona świątynia (niezależnie od wyznania), ale to moje osobiste doświadczenia i nikomu raczej przydatne nie będą oprócz mnie samej
co do zabobonów - łapię się na tym, że jeśli spodziewam się katastrofy to ona nadejdzie, bo sama ją przywołuję
jeśli stłucze się lustro, to kupuję nowe i nie produkuję wizji 7 lat nieszczęścia, bo lubię być szczęśliwa
wiara prawosławna jest fascynująca, bo bliższa naturze człowieka, nie neguję żadnej prawdy, ale staram się być ostrożna

_________________
tkliwy nihilizm


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: gdzie kończy się religia a zaczyna zabobon? kim jest szaman?
PostNapisane: wtorek, 10 stycznia 2012, 02:58 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): niedziela, 14 listopada 2010, 20:35
Posty: 489
Skoro troche lazilas po swiatyniach czy zdazylo ci sie znalesc miejsce mocy niedaleko wlasciwej swiatyni? Tak jakby drugi komin wulkanu energi? Ja raz na cos takiego trafilam w rejonie Matemblewa w Gdansku.
A co do roznych odlamow chrzescijanstwa to mam pewne przypuszczenia, ze ta droga rozwoju duchowego zostala skutecznie zawirusowana juz przez samych uczniow Jezusa, ktos czegos nie zrozumial, ktos inny czegos zapomnial albo wytlumaczyl sobie po swojemu i problem gotowy.
Natomiast rytualy takie jakie znamy dzisiaj to na 100% sprawa pozniejsza :D

_________________
Nie /piiiiiiiiiiiiii/ wiedzmy bo gryzie!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: gdzie kończy się religia a zaczyna zabobon? kim jest szaman?
PostNapisane: czwartek, 12 stycznia 2012, 14:44 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 24 marca 2011, 17:30
Posty: 48
Było takie miejsce, ale najczęściej okazuje się, że jest to stary grobowiec, studnia etc... nic mocno zaskakującego
bardziej interesujące są dziedzińce, jeśli wogóle są

_________________
tkliwy nihilizm


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: gdzie kończy się religia a zaczyna zabobon? kim jest szaman?
PostNapisane: piątek, 13 stycznia 2012, 02:52 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 29 września 2009, 17:34
Posty: 295
Lokalizacja: Warszawa
Nie oglądałem filmu, bo przeraziła mnie długość :) ale tak sobie myślę, że bardzo często świątynie jeśli już stawiano, to w miejscach mocy. (kościół na Ślęży jest tego najlepszym przykładem, choć nie chodzi mi jedynie o świątynie chrześcijańskie przecież) miejsca mocy zawsze będą starsze niż świątynie. natomiast te również same w sobie mogą mieć dosyć mocną energetykę. byłem kiedyś w kościele, który nad ołtarzem miał płaskorzeźby gryfa, lwa, niedźwiedzia i czegoś tam jeszcze, co już samo w sobie było mocne, a oprócz tego wnętrze miało bardzo ciekawą energię. Osobiście bliżej mi do gór, lasów i rzek, niż do świątyń, a już najmniej tych chrześcijańskich. a zabobon...jak mi się trzeci talerz z rzędu zbił w kuchni, to posypałem soli. jak klucze gdzieś wsiąkły, to użyłem sprawdzonego sposobu"diabeł ogonem nakrył" itd. więc z jednej strony można by to nazwać zabobonem, z 2 dogadywaniem się z duchami miejsca. a lustro... a na co komu lustro? szczęśliwie się nie golę :P


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL