Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 11:44

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Doktryna grupy WiD według jej reprezentantów
PostNapisane: poniedziałek, 12 listopada 2012, 20:12 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 października 2007, 10:30
Posty: 636
Lokalizacja: Wilkowo
Biorąc pod uwagę to, jak niektórzy sympatycy tej grupy mają wiele do powiedzenia na temat innych związków (notabene, do których nie należą i na temat których nie posiadają zbyt obszernej wiedzy), może zechcą oni wypowiedzieć się w temacie, w którym jakby się mogło zdawać orientują się najlepiej... Ja np. chętnie dowiedziałbym się czegoś więcej natemat tej nieformalnej grupy - np. tego czy wszyscy jej członkowie nadal uznają Syrenkę warszawską za lokalną słowiańska boginię, a jeśli tak to na podstawie jakich konkretnie źródeł...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Doktryna grupy WiD według jej reprezentantów
PostNapisane: wtorek, 13 listopada 2012, 18:03 
Offline
Rozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 17 kwietnia 2010, 19:05
Posty: 72
Lokalizacja: Warszawa
Skoro zostałem, jako jeden z członków owej grupy wezwany do tablicy, odpowiem krótko, żeby uniknąć niepotrzebnych powtórek. Dyskusja (z ankietą) na ten temat dość obszernie toczyła się na forum RBI kilka lat temu, nota bene z udziałem Rorka (występującym wtedy pod pseudonimem "kleszcz000" i będącym autorem wątku), link do odświeżenia pamięci:
http://www.rbi.webd.pl/phpBB/viewtopic.php?f=18&t=3535

Przy okazji, jako uzupełnienie, podlinkuję te dwa artykuły z Taraki, gdzie temat Syrenki i jej miejsca w wierzeniach był poruszony: http://www.taraka.pl/naga oraz
http://www.taraka.pl/index.php?id=ostroznie

Jeżeli te informacje nie spełniają oczekiwań - zapraszam zainteresowanych tematem forumowiczów na spotkanie w realu, np. po Szczodrych Godach będzie okazja wymiany myśli w czasie biesiady. Szczegóły - priv.

Dziękuję za uwagę.

_________________
Transilvania, esți frumoasă draguță!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Doktryna grupy WiD według jej reprezentantów
PostNapisane: wtorek, 13 listopada 2012, 18:50 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 26 grudnia 2010, 22:32
Posty: 132
Lokalizacja: Mazowsze
Dodam do tego wierzenia w Wodnice i Topielice - żeńskie Duchy wodne, w które wierzyli/wierzą Mazowszanie nadwiślańscy. Są o nich całkiem konkretne przekazy, np. w "Wielkiej Księdze Demonów Polskich" (za Kolbergiem). Pewnie tego rodzaju Duch w tradycji mieszczańskiej Warszawy nazwany został Syrenką. Innymi słowy nikt nie twierdzi, że koło roku 1000 ludzie znali w ogóle słowo "Syrenka" i tym bardziej czcili Bóstwo o tym imieniu. Nie zmienia to jednak faktu, że wierzenia w takie postaci akwatyczne występujące w Wiśle zachowały ciągłość. Nieco inaczej mógł ujmować je "prosty" lud, inaczej mieszczanie i tyle.

_________________
⚫☽⚪☾
____


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Doktryna grupy WiD według jej reprezentantów
PostNapisane: środa, 14 listopada 2012, 11:40 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 października 2007, 10:30
Posty: 636
Lokalizacja: Wilkowo
Demonom, czy też nawet tzw. duchom opiekuńczym miejsc, daleko jednak do bóstw, podobnie jak wodnicom i topielicom do syreny (czy to w jej najstarszym znanym wizerunku - jako potwora ze skrzydłami smoka, szponami, ogonem i udami pokrytymi łuskami, czy to w bardziej jej współczesnym wizerunku: pół kobiety - pół ryby)... Zasadniczo nie chodzi tu jednak o ponowne rozpatrywanie zagadnień dotyczących istoty jaką jest syrena (tym bardziej, że miało to już obszernie miejsce we wskazanym przez Wilczyna wątku), lecz o postawione i nadal otwarte zagadnienie zawarte w tytule niniejszego wątku...

PS. W świetle wypowiedzi bezpośredniego przedmówcy (a szczególnie zdania "Innymi słowy nikt nie twierdzi, że koło roku 1000 ludzie znali w ogóle słowo "Syrenka" i tym bardziej czcili Bóstwo o tym imieniu") domyślam się, że w kwestii prosto zadanego wcześniej pytania "czy wszyscy członkowie wymienionej tam grupy" (współcześnie) "nadal uznają Syrenkę warszawską za lokalną słowiańska boginię", odpowiedź brzmi - "nie"?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Doktryna grupy WiD według jej reprezentantów
PostNapisane: środa, 14 listopada 2012, 18:02 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 26 grudnia 2010, 22:32
Posty: 132
Lokalizacja: Mazowsze
Rork napisał(a):
Demonom, czy też nawet tzw. duchom opiekuńczym miejsc, daleko jednak do bóstw, podobnie jak wodnicom i topielicom do syreny (czy to w jej najstarszym znanym wizerunku - jako potwora ze skrzydłami smoka, szponami, ogonem i udami pokrytymi łuskami, czy to w bardziej jej współczesnym wizerunku: pół kobiety - pół ryby)..


Wskaż wyraźną granicę. Kwestię sztuczności podziału na demony i Bóstwa dobrze omówił swego czasu Ciernisty na RBI. Wniosek był taki, że lepiej do takich klasyfikacji podchodzić bardzo ostrożnie.

Cytuj:
Zasadniczo nie chodzi tu jednak o ponowne rozpatrywanie zagadnień dotyczących istoty jaką jest syrena (tym bardziej, że miało to już obszernie miejsce we wskazanym przez Wilczyna wątku), lecz o postawione i nadal otwarte zagadnienie zawarte w tytule niniejszego wątku...


Może gdyby padły jakieś konkretne pytania... zresztą odpowiedź jest jasna:

Wilczyn napisał(a):
Jeżeli te informacje nie spełniają oczekiwań - zapraszam zainteresowanych tematem forumowiczów na spotkanie w realu, np. po Szczodrych Godach będzie okazja wymiany myśli w czasie biesiady. Szczegóły - priv.

=====================================
Rork napisał(a):
PS. W świetle wypowiedzi bezpośredniego przedmówcy (a szczególnie zdania "Innymi słowy nikt nie twierdzi, że koło roku 1000 ludzie znali w ogóle słowo "Syrenka" i tym bardziej czcili Bóstwo o tym imieniu") domyślam się, że w kwestii prosto zadanego wcześniej pytania "czy wszyscy członkowie wymienionej tam grupy" (współcześnie) "nadal uznają Syrenkę warszawską za lokalną słowiańska boginię", odpowiedź brzmi - "nie"?


To źle się domyślasz. Powiązałeś bowiem dwie kwestie niemające na siebie bezpośredniego wpływu. To w co wierzono 1000 lat temu, nie przekłada się bezpośrednio na to w co wierzy się dziś, co dla ciebie jako przeciwnika ścisłego rekonstrukcjonizmu powinno być jasne. Zwłaszcza, gdy tyczy się to zmiennych w toku dziejów nazw, a nie samej treści wierzenia.
Innymi słowy nic nie stoi na przeszkodzie by nazywać żeńskiego Ducha/Bóstwo lokalne Wisły warszawskiej Syrenką, mimo że 1000 lat temu funkcjonowało inne, nieznane nam zresztą określenie. Zmiana nazwy nie czyni jakiejś istoty inną z racji samej tej zmiany, co powinien rozumieć zwłaszcza ktoś kto występuje pod wieloma nickami w sieci. Zmiana ta zresztą jest usankcjonowana tradycją warszawską wywodzącą się conajmniej z początków XIV wieku, której bagatelizowanie byłoby dla mnie niezrozumiałe. O przechodzeniu nazw więcej u Strzelczyka w książce "Mity, podania i wierzenia dawnych Słowian" pod hasłem "Żmij".

Natomiast to, że jak wskazują wierzenia słowiańskie, ta sama postać "nadprzyrodzona" może przyjmować różne formy zależnie od sytuacji, jest wyjaśnieniem różnic w wyglądzie w różnych okresach. Poza tym:
Żmisław Trygławic napisał(a):
Nieco inaczej mógł ujmować je "prosty" lud, inaczej mieszczanie i tyle.


Zaś co do samego pytania o wiarę członków i sympatyków grupy WiD - przynależność czy świętowanie z grupą WiD nie jest uwarunkowane tym czy się w Syrenkę wierzy czy nie. Nie przeprowadzano żadnych badań, które wykazałyby czy wszyscy wierzą bądź wierzy tylko część. Nie widzę też takiej potrzeby, skoro jesteśmy grupą nieformalną, a wiara w Syrenkę (w moim subiektywnym odczuciu) nie stanowi jakiegoś fundamentu w tej grupie. Szczera odpowiedź więc brzmi - niewiadomo czy wszyscy, nie mamy sygnałów by ktoś nie wierzył.

_________________
⚫☽⚪☾
____


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Doktryna grupy WiD według jej reprezentantów
PostNapisane: środa, 14 listopada 2012, 21:44 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 17 kwietnia 2011, 22:34
Posty: 168
Rork napisał(a):
PS. W świetle wypowiedzi bezpośredniego przedmówcy (...) domyślam się, że w kwestii prosto zadanego wcześniej pytania "czy wszyscy członkowie wymienionej tam grupy" (współcześnie) "nadal uznają Syrenkę warszawską za lokalną słowiańska boginię", odpowiedź brzmi - "nie"?
Odpowiedź na to pytanie zawarta jest, wg mnie, w istocie rodzimowierstwa.
Nie jest to religia doktrynalna. Zatem chyba w żadnym nawet związku wyznaniowy - rodzimowierczym - nie znajdziesz w kwestii tego, jak kto wierzy absolutnej jednomyślności.
Zatem: nie ma obowiązku wierzyć w jakiś "odgórnie narzucony sposób" (tu nie "instytut nauczycielski kościoła"!!). Ale od siebie mogę powiedzieć, że mnie znani rodzimowiercy warszawscy - tak, uznają syrenkę.
O właśnie (jak później doczytałam), tak:
Żmisław Trygławic napisał(a):
Zaś co do samego pytania o wiarę członków i sympatyków grupy WiD - przynależność czy świętowanie z grupą WiD nie jest uwarunkowane tym czy się w Syrenkę wierzy czy nie. Nie przeprowadzano żadnych badań, które wykazałyby czy wszyscy wierzą bądź wierzy tylko część. Nie widzę też takiej potrzeby, skoro jesteśmy grupą nieformalną, a wiara w Syrenkę (w moim subiektywnym odczuciu) nie stanowi jakiegoś fundamentu w tej grupie. Szczera odpowiedź więc brzmi - nie wiadomo czy wszyscy, nie mamy sygnałów by ktoś nie wierzył.


A czy są ku temu (czy Ty znasz) jakieś przeciwwskazania??

_________________
Ziemia moim ciałem,
woda moją krwią.
Powietrze - oddechem,
ogień siłą mą!
:D


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Doktryna grupy WiD według jej reprezentantów
PostNapisane: czwartek, 15 listopada 2012, 11:56 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 października 2007, 10:30
Posty: 636
Lokalizacja: Wilkowo
Żmisław Trygławic napisał(a):
Wskaż wyraźną granicę.


To również nie jest tematem tego wątku no chyba, że założymy, że w ramach grupy WiD taka granica (rozgraniczenie) - czy to "wyraźna" czy "mniej wyraźna" - nie istnieje (i np. to co stosowne źródła lub definicje określają odrębnie jako demony i bóstwa, nie ma w jej ramach wiekszego znaczenia).

Żmisław Trygławic napisał(a):
Może gdyby padły jakieś konkretne pytania...


Konkretne pytanie brzmi: jaka jest doktryna grupy WiD według jej reprezentantów. Bo rozumiem, że skoro występuje jakaś grupa o tym mianie, to jakieś wspólne założenia dla zrzeszających przez siebie osób ma (jako, że rolą związków, stowarzyszeń i grup tego rodzaju, jest zwykle reprezentowanie osób o pewnych wspólnych poglądach i celach).

Żmisław Trygławic napisał(a):
zresztą odpowiedź jest jasna:


To nie jest bynajmniej żadna odpowiedź na postawione w temacie pytanie...

================

Żmisław Trygławic napisał(a):
Rork napisał(a):
PS. W świetle wypowiedzi bezpośredniego przedmówcy (a szczególnie zdania "Innymi słowy nikt nie twierdzi, że koło roku 1000 ludzie znali w ogóle słowo "Syrenka" i tym bardziej czcili Bóstwo o tym imieniu") domyślam się, że w kwestii prosto zadanego wcześniej pytania "czy wszyscy członkowie wymienionej tam grupy" (współcześnie) "nadal uznają Syrenkę warszawską za lokalną słowiańska boginię", odpowiedź brzmi - "nie"?


To źle się domyślasz.


Czyli - "tak"?

Cytuj:
Powiązałeś bowiem dwie kwestie niemające na siebie bezpośredniego wpływu. To w co wierzono 1000 lat temu, nie przekłada się bezpośrednio na to w co wierzy się dziś, co dla ciebie jako przeciwnika ścisłego rekonstrukcjonizmu powinno być jasne. Zwłaszcza, gdy tyczy się to zmiennych w toku dziejów nazw, a nie samej treści wierzenia.


Bynajmniej ja niczego nie wiązałem (pomijając nawet pewien brak konsekwencji wynikający z tego, na jakiej podstawie w ramach "ścisłego rekonstrukcjonizmu" uznano syrenę za boginie, czy choćby to na ile "ścisły rekonstrukcjonizm" jest "wiarą", a nie jedynie historycznym odtwórstwem) ale nie o mnie tu mowa... Moje pytanie było proste: "czy wszyscy jej członkowie nadal uznają Syrenkę warszawską za lokalną słowiańska boginię, a jeśli tak to na podstawie jakich konkretnie źródeł?" - nie pytałem bynajmniej o to w co wierzono 1000 lat temu, czy nawet 100 - pytałem jak to jest obecnie, współcześnie, konkretnie w tej grupie?

Cytuj:
Innymi słowy nic nie stoi na przeszkodzie


Np. brak źródeł lub opracowań naukowych uznających ją za stosunkowo wiarygodne historycznie bóstwo słowiańskie? No ale rozumiem, że w ramach grupy WiD może to nie być przyjęte za specjalnie istotną przeszkodę?

Cytuj:
by nazywać żeńskiego Ducha/Bóstwo lokalne Wisły warszawskiej Syrenką, mimo że 1000 lat temu funkcjonowało inne, nieznane nam zresztą określenie.


Na pewno funkcjonowało jednak wówczas określenie boga i bogini... JW - brak jednak źródeł lub opracowań naukowych stosunkowo wiarygodne potwierdzających, że określenie to było stosowane w stosunku do syren (l.mn. bo wziąć przy tym pod uwagę należy, że syrena to nie byt jednostkowy - tak więc nawet przyjmując syrenę za boginie, analogicznie za takowe należałoby przyjąć wszystkie pozostałe syreny - albo więc wszystkie, albo żadną). No ale - również JW - rozumiem, że w ramach wymienionej w tytule tego wątku grupy, nie stanowi to specjalnie istotnej przeszkody?

Cytuj:
Zmiana nazwy nie czyni jakiejś istoty inną z racji samej tej zmiany


Więc po co tej zmiany dokonywać? Tym bardziej jeśli prowadzać ona może do błędnego odbioru i rozumienia tej istoty (przykładowo jeśli UE zaklasyfikowała ślimaka do ryb a marchewkę do owoców, to pomimo że nie zmieniła się istota tych rzeczy, czy ta nowa klasyfikacyjna jest zgodna z ich istotą)?

Cytuj:
Zaś co do samego pytania o wiarę członków i sympatyków grupy WiD - przynależność czy świętowanie z grupą WiD nie jest uwarunkowane tym czy się w Syrenkę wierzy czy nie.


No to przechodzimy do zasadniczego tematu tego wątku... A czym w takim razie jest?

No i w takim razie dobrze mi się w końcu wydawało czy nie? Czy ostateczna odpowiedź na proste pytanie: "czy wszyscy jej członkowie nadal uznają Syrenkę warszawską za lokalną słowiańska boginię, a jeśli tak to na podstawie jakich konkretnie źródeł?" brzmi jednak "nie"?

Cytuj:
Nie widzę też takiej potrzeby, skoro jesteśmy grupą nieformalną, a wiara w Syrenkę (w moim subiektywnym odczuciu) nie stanowi jakiegoś fundamentu w tej grupie. Szczera odpowiedź więc brzmi - niewiadomo czy wszyscy, nie mamy sygnałów by ktoś nie wierzył.


OK - czyli rozumiem że ostateczna odpowiedź na powyższe pytanie brzmi: "nie mamy na ten temat dostatecznej wiedzy, nie jest to warunkiem (wg ciebie) koniecznym do przynaleznosci w tej grupie". Co w takim razie tym fundamentem jest (bo chyba nawet nieformalna grupa winna mieć jakieś wspólne założenia, doktrynę i cele, które określa jej członków).

=====================
=====================

Miłka napisał(a):
Odpowiedź na to pytanie zawarta jest, wg mnie, w istocie rodzimowierstwa.
Nie jest to religia doktrynalna. Zatem chyba w żadnym nawet związku wyznaniowy - rodzimowierczym - nie znajdziesz w kwestii tego, jak kto wierzy absolutnej jednomyślności.


Ale ja nie pytam o rodzimowierstwo lecz o doktrynę konkretnej grupy, która jako taka wspólne założenia chyba jakieś posiada (i nikt tu też nie mówi zaraz o jakiejś "absolutnej jednomyślności" lecz o założeniach w większości podzielanych przez członków grupy - jw. jako, że rolą związków, stowarzyszeń i grup tego rodzaju, jest zwykle reprezentowanie osób o pewnych wspólnych poglądach i celach)?

Cytuj:
A czy są ku temu (czy Ty znasz) jakieś przeciwwskazania??


Pomijając to co napisałem w tej kwestii wyżej, sam "brak przeciwwskazań" (przynajmniej jak dla mnie) jest zbyt słabą przesłanką na potwierdzenie rozważanego zagadnienia. Niemniej doktryna grupy WiD może mieć w tym względzie zupełnie odmienne podejście i dla tego w tym wątku chętnie zapoznałbym się z głównymi założeniami tej grupy, o ile takowe w ogóle posiada (kwestia syreny od samego początku była tu natomiast tylko przykładem). Reasumując - czy ktoś może je tu przybliżyć, czy też np. wszystkie założenia tej grupy opierają się wyłacznie na "braku przeciwwskazań"?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Doktryna grupy WiD według jej reprezentantów
PostNapisane: czwartek, 15 listopada 2012, 15:51 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 26 grudnia 2010, 22:32
Posty: 132
Lokalizacja: Mazowsze
Rork naucz się cytować chociaż pełne akapity i też do nich odnosić, bo oczywiście podzieliłeś wszystko na masę cytatów i odniosłeś do tych fragmentów w sposób świadczący o niezrozumieniu pewnej większej całości. Odpowiem ci tylko na dwie postawowe kwestie jako przykład bezsensowności dyskutowania z jakimiś wygodnymi dla ciebie urywkami wypowiedzi lub uporczywym "niezauważaniem" jasno podanych odpowiedzi:

Rork napisał(a):
Żmisław Trygławic napisał(a):
Zmiana nazwy nie czyni jakiejś istoty inną z racji samej tej zmiany

Więc po co tej zmiany dokonywać? Tym bardziej jeśli prowadzać ona może do błędnego odbioru i rozumienia tej istoty (przykładowo jeśli UE zaklasyfikowała ślimaka do ryb a marchewkę do owoców, to pomimo że nie zmieniła się istota tych rzeczy, czy ta nowa klasyfikacyjna jest zgodna z ich istotą)?


Już Ci odpowiedziałem:
Żmisław Trygławic napisał(a):
Innymi słowy nic nie stoi na przeszkodzie by nazywać żeńskiego Ducha/Bóstwo lokalne Wisły warszawskiej Syrenką, mimo że 1000 lat temu funkcjonowało inne, nieznane nam zresztą określenie.

Proszę zatem wskazać nazwę Ducha opiekuńczego rzeki Wisły funkcjonującą koło roku 1000 lub nawet 1200. Jak nie będziesz w stanie wskazać to się zastanów, po co używac nazwy Syrenka. Krótko mówiąc proszę o konstruktywną krytykę i chociaż przedstawianie lepszych (przynajmniej w swym mniemaniu) rozwiązań jako alternatyw. Jeśli bowiem nie ma się nic lepszego do zaproponowania, to taka krytyka jest krytyką dla samej krytyki...
=========================================
Rork napisał(a):
No i w takim razie dobrze mi się w końcu wydawało czy nie? Czy ostateczna odpowiedź na proste pytanie: "czy wszyscy jej członkowie nadal uznają Syrenkę warszawską za lokalną słowiańska boginię, a jeśli tak to na podstawie jakich konkretnie źródeł?" brzmi jednak "nie"?

Odpowiedź już została udzielona:
Żmisław Trygławic napisał(a):
Szczera odpowiedź więc brzmi - niewiadomo czy wszyscy, nie mamy sygnałów by ktoś nie wierzył.

=========================================
Jeśli chodzi o zdanie naukowców, to oni ci powiedzą, że o Bogach Słowian można mówić do chrystianizacji, a potem już tylko demonologia. Jeśli uważasz takie podejście za prezentujące stan faktyczny, to wypada mi tylko współczuć, że dla ciebie żywa wiara powinna być całkowicie zgodna z opinią naukowców i że w 966 roku Bogowie w Polsce umarli(?), a zdaniem naukowców w istocie przecież nigdy nie istnieli jako byty, a tylko jako urojenia ludu. Ustalenia naukowców są cenne, ale nie są wykładnią wiary.

**********
Mógłbym tak wypunktować każde kolejne niezrozumienie całościowego kontekstu, ale mi się zwyczajnie nie chce, bo wiem, że jak zwykle zmierza to do takiego zamotania tematu (tasiemce), że nikt już nic z tego nie zrozumie. Zdanie grupy WiD w kwestii Syrenki znasz i zostało ci naprawdę szczegółowo, a zarazem przejrzyście wytłumaczone. Innych konkretnych pytań nie zadajesz, zatem koniec dyskusji z mojej strony (chyba, że ten stan rzeczy poprawi się na lepsze).

_________________
⚫☽⚪☾
____


Ostatnio edytowano czwartek, 15 listopada 2012, 16:22 przez Żmisław Trygławic, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Doktryna grupy WiD według jej reprezentantów
PostNapisane: czwartek, 15 listopada 2012, 16:18 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 października 2007, 10:30
Posty: 636
Lokalizacja: Wilkowo
Żmisław Trygławic napisał(a):
Proszę zatem wskazać


...Ale dla czego miałbym coś wskazywać, skoro dyskusja w tym wątku zgodnie z jego tematem dotyczyć ma "doktryny grupy WiD według jej reprezentantów"???

Cytuj:
Jeśli uważasz


JW - nie o mnie tu mowa...

Cytuj:
Mógłbym tak wypunktować każde kolejne niezrozumienie całościowego kontekstu


Proszę w takim razie, ze zrozumieniem kontekstu, odnieść się do kwestii przedstawionej w tytule tego wątku, a następnie później wielokrotnie podkreślanej (przez wytłuszczenie tekstu) w samym wątku (gdzie od samego początku aspekt dotyczący syreny była jedynie przykładem; całkowicie pominę, że to ty pierwszy "rozbiłeś moją wypowiedź na cytaty").


Ostatnio edytowano czwartek, 15 listopada 2012, 16:35 przez Rork, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Doktryna grupy WiD według jej reprezentantów
PostNapisane: czwartek, 15 listopada 2012, 16:26 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 26 grudnia 2010, 22:32
Posty: 132
Lokalizacja: Mazowsze
Żmisław Trygławic napisał(a):
Innych konkretnych pytań nie zadajesz, zatem koniec dyskusji z mojej strony (chyba, że ten stan rzeczy poprawi się na lepsze).


Nie poprawił się...

Wilczyn napisał(a):
Jeżeli te informacje nie spełniają oczekiwań - zapraszam zainteresowanych tematem forumowiczów na spotkanie w realu, np. po Szczodrych Godach będzie okazja wymiany myśli w czasie biesiady. Szczegóły - priv

_________________
⚫☽⚪☾
____


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Doktryna grupy WiD według jej reprezentantów
PostNapisane: czwartek, 15 listopada 2012, 16:40 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 października 2007, 10:30
Posty: 636
Lokalizacja: Wilkowo
Domyślam się, że doktryna grupy WiD jest dla przedmówcy zbyt mało konkretna? To może, skoro przedmówca w związku z tym zakończył udział w tym wątku, ktoś inny da radę ją tutaj przedstawić?...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Doktryna grupy WiD według jej reprezentantów
PostNapisane: czwartek, 15 listopada 2012, 16:48 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 26 grudnia 2010, 22:32
Posty: 132
Lokalizacja: Mazowsze
Doktryna grupy WiD jest wewnętrzną sprawą tej grupy, zwłaszcza jako grupy nieformalnej, która tym samym nie musi się "spowiadać" ze swej doktryny nawet państwu polskiemu, nie mówiąc o działaczach innych związków wyznaniowych... Na tak ogólnikowe pytanie jakie zadajesz, odpowiedź jest prosta: politeizm słowiański :D Zaskoczony?

_________________
⚫☽⚪☾
____


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Doktryna grupy WiD według jej reprezentantów
PostNapisane: czwartek, 15 listopada 2012, 16:54 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 października 2007, 10:30
Posty: 636
Lokalizacja: Wilkowo
Żmisław Trygławic napisał(a):
Doktryna grupy WiD jest wewnętrzną sprawą tej grupy, zwłaszcza jako grupy nieformalnej, która tym samym nie musi się "spowiadać" ze swej doktryny nawet państwu polskiemu, nie mówiąc o działaczach innych związków wyznaniowych... Na tak ogólnikowe pytanie jakie zadajesz, odpowiedź jest prosta: politeizm słowiański :D Zaskoczony?


Podtrzymuje pytanie postawione w tytule tego wątku oraz w poprzedniej mojej wypowiedzi, skoro przedmówca nie jest w stanie na nie obszerniej odpowiedzieć. Może ktoś inny da radę, skoro przedmówca dopiero w 12-ym poście tego wątku wpadł na to, by zasłaniać się "wewnętrzną sprawą grupy" (no chyba, że grupa ma coś szczególnego do ukrycia)...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Doktryna grupy WiD według jej reprezentantów
PostNapisane: czwartek, 15 listopada 2012, 17:33 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 26 grudnia 2010, 22:32
Posty: 132
Lokalizacja: Mazowsze
Rork napisał(a):
Podtrzymuje pytanie postawione w tytule tego wątku oraz w poprzedniej mojej wypowiedzi, skoro przedmówca nie jest w stanie na nie obszerniej odpowiedzieć.


Skoro trzeba jak dziecku...
"politeizm" - wiara w wielu Bogów, wielobóstwo;
"słowiański" - przymiotnik określający pewną grupę etniczną i jej kulturę.
Tak więc jest to wiara w wielu Bogów w ujęciu uwarunkowanym przez historię i kulturę Słowian. Mówiąc krótko wyznajemy Bogów słowiańskich. Jeśli spodziewałeś się rewelacji w rodzaju doktryny New Age, to z pewnością będziesz zawiedziony...

Cytuj:
Może ktoś inny da radę, skoro przedmówca dopiero w 10-ym poście tego wątku wpadł na to, by zasłaniać się "wewnętrzną sprawą grupy" (no chyba, że grupa ma coś szczególnego do ukrycia)...


Było konkretne pytanie o Syrenkę, to odpowiedzieliśmy wyczerpująco, skoro nie stać cię na inne konkretne pytania, to może najwyższy czas przestać temat drążyć dla samego drążenia? Najwyraźniej nawet nie masz koncepcji o co pytać, a odpowiedzi w sposób naturalny dostajesz na miarę swych pytań. Chyba reprezentanci grupy WiD nie mają zacząć sami wymyślać pytania na swój temat, żeby cię usatysfakcjonować? :lol:

Zresztą niczym się nie zasłaniam w którymś tam poście, tylko taka jest prawda, że to od zawsze nasze wewnętrzne sprawy. Gdybyśmy byli zainteresowani popularyzowaniem swej doktryny, to pewnie byśmy wydawali broszury, jak inne grupy wyznaniowe, a tematy w rodzaju tego byśmy sami zakładali na tym i innych forach. Grupa WiD przede wszystkim stawia sobie za zadanie organizowanie rodzimowierców i rodzimokulturowców wokół obchodzonych świąt (obsługa kultowa) i godnych najwyższej pochwały inicjatyw, takich jak "RadioWiD" czy "Gniazdo", czy nawet akcji takich jak sprzątanie lasów. Nie narzuca - jak to mają w przykrym zwyczaju związki wyznaniowe - żadnych dogmatów swym członkom.

_________________
⚫☽⚪☾
____


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Doktryna grupy WiD według jej reprezentantów
PostNapisane: czwartek, 15 listopada 2012, 17:37 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): poniedziałek, 4 stycznia 2010, 10:33
Posty: 188
Ratomir tradycyjnie kombinuje jak się innym dobrać do skóry gdy samemu nie potrafi się odpowiadać na proste pytania, tzn boi się odpowiadać. grupa WiD nie jest sformalizowanym związkiem wyznaniowym więc pewnie nie mają ścisłej doktryny, natomiast RKP ma i pewnie ciekawsza byłaby dyskusja na ten temat

_________________
www.watra.org.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Doktryna grupy WiD według jej reprezentantów
PostNapisane: czwartek, 15 listopada 2012, 17:47 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 26 grudnia 2010, 22:32
Posty: 132
Lokalizacja: Mazowsze
RafałM napisał(a):
Ratomir tradycyjnie kombinuje jak się innym dobrać do skóry gdy samemu nie potrafi się odpowiadać na proste pytania, tzn boi się odpowiadać. grupa WiD nie jest sformalizowanym związkiem wyznaniowym więc pewnie nie mają ścisłej doktryny, natomiast RKP ma i pewnie ciekawsza byłaby dyskusja na ten temat


Powiedzmy, że trzon grupy WiD ma bardzo konkretne poglądy natury np. teologicznej, jednak nie narzuca ich nikomu, a co najwyżej dość luźno o nich dyskutuje i zawsze jest otwarty na świeże spojrzenie ludzi spoza owego trzonu. Zajmujemy się bardziej konkretnymi działaniami niż teologizowaniem, to drugie zostawiając niejako rozważaniom każdemu z osobna.

Jeśli zaś chodzi o dyskusję nt. RKP, to sprowadzanie jej po raz kolejny przez Ratomira/Rorka do pyskówki dało efekt ten, co zwykle:

http://www.paganfederation.org/forum-pl ... f=5&t=3093

Temat o WiD-zie jest skądinąd wspaniałym kontrastem, pokazującym czyje podejście jest bardziej dojrzałe...

_________________
⚫☽⚪☾
____


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Doktryna grupy WiD według jej reprezentantów
PostNapisane: czwartek, 15 listopada 2012, 17:53 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 października 2007, 10:30
Posty: 636
Lokalizacja: Wilkowo
Żmisław Trygławic napisał(a):
Skoro trzeba jak dziecku...


Przybliżenie terminów z zakresu religioznawstwa nie jest przedstawieniem doktryny.

Cytuj:
Tak więc jest to wiara w wielu Bogów w ujęciu uwarunkowanym przez historię i kulturę Słowian. Mówiąc krótko wyznajemy Bogów słowiańskich. Jeśli spodziewałeś się rewelacji w rodzaju doktryny New Age, to z pewnością będziesz zawiedziony...


Czym w takim razie jest np. włączenie w ten poczet syren? Generalnie natomiast jw - zasadnicza kwestia przedstawiona w tytule tego wątku nadal pozostaje otwarta.

Cytuj:
Było konkretne pytanie o Syrenkę, to odpowiedzieliśmy wyczerpująco, skoro nie stać cię na inne konkretne pytania, to może najwyższy czas przestać temat drążyć dla samego drążenia?


Skoro nie stać cię na pełniejsze przedstawienie zagadnienia poruszonego w tytule tego wątku, to może zgodnie ze swoimi wcześniejszymi deklaracjami, umożliwisz to innym?

Cytuj:
Najwyraźniej nawet nie masz koncepcji o co pytać, a odpowiedzi w sposób naturalny dostajesz na miarę swych pytań.


Konkretne pytanie brzmi: jaka jest doktryna grupy WiD według jej reprezentantów.

Cytuj:
Gdybyśmy byli zainteresowani popularyzowaniem swej doktryny


Czyli rozumiem, że jakaś jednak posiada?...

Cytuj:
Grupa WiD przede wszystkim stawia sobie za zadanie organizowanie rodzimowierców i rodzimokulturowców wokół obchodzonych świąt (obsługa kultowa)


...Wg jakich przesłanek organizowanych? Np. przez dodawanie do panteonu bóstw niepotwierdzonych postaci z demonologi? Stąd - jeszcze raz - postawione w tytule wątku zagadnienie...

================================

RafałM napisał(a):
Ratomir tradycyjnie kombinuje jak się innym dobrać do skóry gdy samemu nie potrafi się odpowiadać na proste pytania, tzn boi się odpowiadać. grupa WiD nie jest sformalizowanym związkiem wyznaniowym więc pewnie nie mają ścisłej doktryny, natomiast RKP ma i pewnie ciekawsza byłaby dyskusja na ten temat


1. Proszę mi łaskawie wyjaśnić Zerco co niewłaściwego jest w pytaniu o doktryną istniejącej ponoć grupy? Nie stawiam przecież fałszywych tez niejako jej imieniu. Pragnę jedynie - zadając proste pytania - poznać jej założenia... 2. Proszę również wrócić do pierwszego pytania w tym wątku - sądziłem, że skoro pewne osoby tak wiele mają do powiedzenia odnośnie interpretacji założeń obcych związków, to przynajmniej równie wiele będą mieli do powiedzenia na temat własnej wspólnoty. Cóż - najwyraźniej myliłem się... 3. Sformalizowana czy nie, jeśli grupa istnieje powinna raczej posiadać pewne założenia, które określają ją choćby jako grupę osób o pewnych wspólnych zainteresowaniach. 4. Jeśli nie ma ścisłej doktryny wystarczyło to ująć na samym początku... Trudno jednak dalej dyskutować z twoimi domniemaniami skoro np. wyżej Trygławic wyraźnie zauważył , że "gdybyśmy byli zainteresowani popularyzowaniem swej doktryny" - czyli (przynajmniej teoretycznie) jakąś jednak posiadają. 5. RKP nie jest natomiast tematem tego wątku (choć zakładam, że gdy tylko wyjdzie jego znowelizowana broszura, z pewnością pojawi się w tym temacie nie jeden ciekawy wątek). 6 Ciekawe, że generalnie w ten sposób zabiera głos reprezentant grupy aspirującej do formalnej rejestracji, który jednakowoż sam nie potrafił ongiś odpowiedzieć na równie proste pytania.

================================

Żmisław Trygławic napisał(a):
Powiedzmy, że trzon grupy WiD ma bardzo konkretne poglądy natury np. teologicznej


Jakie?

Cytuj:
Temat o WiD-zie jest skądinąd wspaniałym kontrastem, pokazującym czyje podejście jest bardziej dojrzałe...


Jakie podejście?


Ostatnio edytowano piątek, 23 listopada 2012, 11:31 przez Rork, łącznie edytowano 3 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Doktryna grupy WiD według jej reprezentantów
PostNapisane: czwartek, 15 listopada 2012, 17:57 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 26 grudnia 2010, 22:32
Posty: 132
Lokalizacja: Mazowsze
Rork napisał(a):
W związku, że nie dam rady odpowiedzieć na całość teraz uczynię to niebawem przeedytowywując ten spot.


Już się zaczyna kombinowanie, tak bym przypadkiem nie zauważył, że pojawiło się coś nowego. Nie ze mną te numery.

_________________
⚫☽⚪☾
____


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Doktryna grupy WiD według jej reprezentantów
PostNapisane: czwartek, 15 listopada 2012, 18:46 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 17 kwietnia 2011, 22:34
Posty: 168
Rork napisał(a):
Miłka napisał(a):
Odpowiedź na to pytanie zawarta jest, wg mnie, w istocie rodzimowierstwa.
Nie jest to religia doktrynalna. Zatem chyba w żadnym nawet związku wyznaniowy - rodzimowierczym - nie znajdziesz w kwestii tego, jak kto wierzy absolutnej jednomyślności.
Ale ja nie pytam o rodzimowierstwo lecz o doktrynę konkretnej grupy, która jako taka wspólne założenia chyba jakieś posiada (i nikt tu też nie mówi zaraz o jakiejś "absolutnej jednomyślności" lecz o założeniach w większości podzielanych przez członków grupy - jw. jako, że rolą związków, stowarzyszeń i grup tego rodzaju, jest zwykle reprezentowanie osób o pewnych wspólnych poglądach i celach)?
tak, zrozumiałam Twoje pytanie. Odniosłam się tylko do szerszego kontekstu, że - jak w całym rodzimowierstwie, tak i w tej grupie (nie ma doktryny wiary, obowiązku...).
Tym bardziej jako grupa nieformalna - nie ma tu statutu ;), nikt nie zobowiązuje się wierzyć w ściśle określony sposób.
Czy - to, co wymieniasz - jest rolą związków i stowarzyszeń? Być może m.in., ale, wg mnie, niekoniecznie. Każdy z nas - mówię o szerokim spektrum rodzimowierców - z jakimś Bóstwem związany jest szczególnie, dany Bóg/Bogini jest mu szczególnie bliski/a. I to ubogaca tak całe środowisko, jak i daną grupę. Dlatego jednomyślność nie jest obowiązkowa.
Natomiast, z pewnością, każda grupa ma swoiste elementy, które sprawiają, że ludzie chcą obchodzić święta w danym towarzystwie i w jemu właściwy sposób.
Zatem specyfiką danej grupy, związku są: ludzie, wierzenia, sposób obchodzenia Świąt.
Jeśli w danym związku nie odpowiada mi Żerca i jego/jej sposób prowadzenia obrzędu, jak i organizowania Świąt, to nie wystarczy, że podobnie wierzymy, żeby na takich Świętach być.
Zaś w drugą stronę - jeśli z kimś różni nas światopogląd, czy wierzenia, to może być trudno z kimś takim, może nie tyle świętować (bo pewne ramy są wspólne), co biesiadować ;) Ale można się też pięknie różnić i dobrze czuć na wspólnym obrzędzie, a po nim - zawzięcie dyskutować :)
Czyli - wychodzi na to - że to drugie łatwiej w jednej grupie zmieścić, niż to pierwsze :o

A co do wierzeń grupy WiD to padły już odpowiedzi:
Żmisław Trygławic napisał(a):
Zaś co do samego pytania o wiarę członków i sympatyków grupy WiD - przynależność czy świętowanie z grupą WiD nie jest uwarunkowane tym czy się w Syrenkę wierzy czy nie. Nie przeprowadzano żadnych badań, które wykazałyby czy wszyscy wierzą, bądź wierzy tylko część. Nie widzę też takiej potrzeby, skoro jesteśmy grupą nieformalną, a wiara w Syrenkę (w moim subiektywnym odczuciu) nie stanowi jakiegoś fundamentu w tej grupie. Szczera odpowiedź więc brzmi - nie wiadomo czy wszyscy, nie mamy sygnałów by ktoś nie wierzył.
Miłka napisał(a):
nie ma obowiązku wierzyć w jakiś "odgórnie narzucony sposób" (tu nie "instytut nauczycielski kościoła"!!). Ale od siebie mogę powiedzieć, że mnie znani rodzimowiercy warszawscy - tak, uznają syrenkę.



Cytuj:
Niemniej doktryna grupy WiD
o ile mi wiadomo nie spisywano takowej :lol:

_________________
Ziemia moim ciałem,
woda moją krwią.
Powietrze - oddechem,
ogień siłą mą!
:D


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Doktryna grupy WiD według jej reprezentantów
PostNapisane: czwartek, 15 listopada 2012, 19:29 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 26 grudnia 2010, 22:32
Posty: 132
Lokalizacja: Mazowsze
Miłka napisał(a):
tak, zrozumiałam Twoje pytanie. Odniosłam się tylko do szerszego kontekstu, że - jak w całym rodzimowierstwie, tak i w tej grupie (nie ma doktryny wiary, obowiązku...).
Tym bardziej jako grupa nieformalna - nie ma tu statutu ;), nikt nie zobowiązuje się wierzyć w ściśle określony sposób.
Czy - to, co wymieniasz - jest rolą związków i stowarzyszeń? Być może m.in., ale, wg mnie, niekoniecznie. Każdy z nas - mówię o szerokim spektrum rodzimowierców - z jakimś Bóstwem związany jest szczególnie, dany Bóg/Bogini jest mu szczególnie bliski/a. I to ubogaca tak całe środowisko, jak i daną grupę. Dlatego jednomyślność nie jest obowiązkowa.


Dlatego nikt w WiD-zie nie próbuje jednoznacznie określać (zwłaszcza pisemnie) np., który Bóg jest najwyższym/najważniejszym w panteonie, ani innych kwestii, na które zawsze w sposób naturalny będą istniały - nawet w łonie tej jednej grupy - różne poglądy. Taka jest natura politeizmu, a że niektórzy np. są henoteistami i bez takiego szufladkowania Bóstw nie są w stanie funkcjonować, to nie nasz problem.
Nie mamy zamiaru udawać monolitu, łączy nas natomiast wspólnota kultu Bóstw słowiańskich i inicjatyw działających na rzecz dobra rodzimowierstwa słowiańskiego, i innych wiar etnicznych. Do tego nie trzeba jakichś rozbudowanych doktryn, a jedynie wyrobienia własnej tradycji opartej na silnych fundamentach. Tymi fundamentami w kwestii wiary jest opieranie się na źródłach naukowych, ale bez całkowicie literalnego ich traktowania (kontynuacja, a nie odtwórstwo - zdrowy rozsądek) oraz w miarę możliwości obcowanie z żywą tradycją (folklor). Natomiast w kwestiach bardziej świeckich, jest to dążenie do dobrego zorganizowania (się) opartego o koleżeństwo.

Miłka napisał(a):
Cytuj:
Niemniej doktryna grupy WiD
o ile mi wiadomo nie spisywano takowej :lol:


Oczywiście, bo nie istniała nigdy taka praktyczna potrzeba. Nie zmienia to faktu, że jest ustalona ustnie. Skądinąd wciąż się rozwija w sposób naturalny, w miarę rozwoju wiedzy członków, a nie jest przez kogoś spisywana na kolanie jako prawda ostateczna. Ponadto przewija się chociażby w liturgii grupy WiD, stąd niebagatelne znaczenie w jej zrozumieniu ma zjawienie się na naszym święcie, zamiast ograniczania się do mędrkowania w sieci...

_________________
⚫☽⚪☾
____


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Doktryna grupy WiD według jej reprezentantów
PostNapisane: czwartek, 15 listopada 2012, 22:26 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 października 2007, 10:30
Posty: 636
Lokalizacja: Wilkowo
Miłka napisał(a):
jak w całym rodzimowierstwie, tak i w tej grupie (nie ma doktryny wiary, obowiązku...)


Ale założenia związku nie muszą bynajmniej stanowić zaraz "doktryny wiary, obowiązku" lecz np. określać mogą wspólne założenia (pewien zakres poglądów), które przez osoby legitymujące się jako grupa, są w większości podzielane.

Cytuj:
Tym bardziej jako grupa nieformalna - nie ma tu statutu ;), nikt nie zobowiązuje się wierzyć w ściśle określony sposób.


Czyli nie ma wyraźnie sformułowanych dosłownie żadnych wspólnych, lub choćby podzielanych przez większość, założeń reprezentowanych w ramach tej grupy? Skąd w takim razie bezgraniczne przeświadczenie Trygławica, że w ramach tej grupy nie ma np. elementów New Age?

Cytuj:
Natomiast, z pewnością, każda grupa ma swoiste elementy, które sprawiają, że ludzie chcą obchodzić święta w danym towarzystwie i w jemu właściwy sposób.


O nie mi właśnie chodzi... Czy możesz je proszę jakoś sformułować? Co określa chrakter waszej wspólnoty?

Cytuj:
Zatem specyfiką danej grupy, związku są: ludzie, wierzenia, sposób obchodzenia Świąt.


Mogę prosić o pełniejsze rozwinięcie? Szczególnie interesują mnie kwestę dotyczące wierzeń... Przykładowo (to pytania skierowane konkretnie do Miłki): 1. Kto może dołączyć do waszej grupy? Jakie kryteria i warunki winna spełniać taka osoba? Wystarczy np., że zadeklaruje, że jest "politeistą słowiańskim" i to wystarczy? 2. Jaki sposób postrzegania Bogów mieści się (i/lub dominuje) w przyjętych założeniach waszej grupy? Jak to postrzeganie odnosi się do kwestii natury i otaczającego nas świata? 3. Jak wasza grupa podchodzi do koncepcji istnienia absolutu? Dopuszcza możliwość istnienia takiego pojęcie czy też może kategorycznie je wyklucza, tudzież może zupełnie się do niego nie odnosi (nie uwzględnia)? 4 Czy przyjmując wiarę w wiele bóstw, stanowią one poszczególne aspekty natury, czy też po przez te aspekty natury przejawiają swe istnienie (a może jedno i drugie)?

Miłka napisał(a):
Cytuj:
Niemniej doktryna grupy WiD
o ile mi wiadomo nie spisywano takowej :lol:


A cha... Czyli to o czym wspominał Trygławic wyżej (włącznie z ponoć konkretnymi poglądami natury np. teologicznej posiadanej przez trzon grupy WiD), pozostaje jedynie w sferze niesformułowanych wyraźnie założeń?

===============================

Żmisław Trygławic napisał(a):
Dlatego nikt w WiD-zie nie próbuje jednoznacznie określać (zwłaszcza pisemnie) np., który Bóg jest najwyższym/najważniejszym w panteonie, ani innych kwestii, na które zawsze w sposób naturalny będą istniały - nawet w łonie tej jednej grupy - różne poglądy.


Co was w takim razie charakteryzuję jako grupę o pewnych wspólnych poglądach i zapatrywaniach na pewne kwestie? Jest to brak wspólnych wyraźnie sformułowanych założeń? Skąd w takim razie pewność, że nadal jest to jeszcze deklarowany przez Trygławica "politeizm słowiański", a nie już np. New Age? Co pozwala wam zakładać, że "trzon grupy WiD ma" nadal jeszcze "bardzo konkretne poglądy natury np. teologicznej"?

Cytuj:
łączy nas natomiast wspólnota kultu Bóstw słowiańskich


A wśród nich np. syren?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Doktryna grupy WiD według jej reprezentantów
PostNapisane: czwartek, 15 listopada 2012, 23:28 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 17 kwietnia 2011, 22:34
Posty: 168
Rork napisał(a):
Miłka napisał(a):
jak w całym rodzimowierstwie, tak i w tej grupie (nie ma doktryny wiary, obowiązku...)
Ale założenia związku nie muszą bynajmniej stanowić zaraz "doktryny wiary, obowiązku", lecz np. określać mogą wspólne założenia (pewien zakres poglądów), które przez osoby legitymujące się jako grupa, są w większości podzielane.
czy jeśli na obrzędy RKP przychodzą i rodzimowiercy (politeiści i henoteiści, ludzie o poglądach skrajnie prawicowych, jak i bardziej liberalnych), jak i asatryjczycy, druidzi - czy przepytywałeś ich z tych poglądów przed dopuszczeniem do wspólnego obrzędu?
A jeśli ich poglądy nie są identyczne ze statutowymi poglądami RKP, to czy wyrzucasz ich z tego powodu?
Wiem, że nie. Ba! Jedna asatryjka nawet występowała na obrzędach RKP obok Żercy, przez jakieś 2 lata!
Nie roztrząsajmy tego!!, bo w kopiemy się off-topy do off-topów. Podałam to tylko jako przykład. I analogię. Rodzimowiercy są gościnni.

Cytuj:
Cytuj:
Tym bardziej jako grupa nieformalna - nie ma tu statutu ;), nikt nie zobowiązuje się wierzyć w ściśle określony sposób.
Czyli nie ma wyraźnie sformułowanych dosłownie żadnych wspólnych, lub choćby podzielanych przez większość, założeń reprezentowanych w ramach tej grupy? Skąd w takim razie bezgraniczne przeświadczenie Trygławica, że w ramach tej grupy nie ma np. elementów New Age?
ze znajomości tych osób?! <oczywistość>
Oraz z logiki - osoby o tak odmiennych poglądach nie czułyby się dobrze na obrzędzie, tak odbiegającym od ich widzenia świata (->czynnik ludzki).

Cytuj:
Cytuj:
Natomiast, z pewnością, każda grupa ma swoiste elementy, które sprawiają, że ludzie chcą obchodzić święta w danym towarzystwie i w jemu właściwy sposób.
O nie mi właśnie chodzi... Czy możesz je, proszę, jakoś sformułować? Co określa charakter waszej wspólnoty?
Głównie w tym, co podkreśliłam - ci ludzie chcą świętować razem. I to jest wieelka wartość!
Co jeszcze określa charakter tej wspólnoty?
- aspekt ludzki: to, że się lubimy, szanujemy!, że nikt nikomu nie obrabia (nie będę używać brzydkich słów ;) ) za plecami!,
- aspekt liturgiczny: że obrzęd jest NA PEWNO rodzimowierczy.
- oraz, np., szacunek do języka polskiego, do naszej kultury, tak polskiej, jak i lokalnej - tak, owszem.
edit: Oraz to, co napisałam wcześniej:
Miłka napisał(a):
Każdy z nas - mówię o szerokim spektrum rodzimowierców - z jakimś Bóstwem związany jest szczególnie, dany Bóg/Bogini jest mu szczególnie bliski/a. I to ubogaca tak całe środowisko, jak i daną grupę. Dlatego jednomyślność nie jest obowiązkowa.

Natomiast, z pewnością, każda grupa ma swoiste elementy, które sprawiają, że ludzie chcą obchodzić święta w danym towarzystwie i w jemu właściwy sposób.
Jeśli w danym związku nie odpowiada mi Żerca i jego/jej sposób prowadzenia obrzędu, jak i organizowania Świąt, to nie wystarczy, że podobnie wierzymy, żeby na takich Świętach być.
Zaś w drugą stronę - jeśli z kimś różni nas światopogląd, czy wierzenia, to może być trudno z kimś takim, może nie tyle świętować (bo pewne ramy są wspólne), co biesiadować ;) Ale można się też pięknie różnić i dobrze czuć na wspólnym obrzędzie, a po nim - zawzięcie dyskutować :)
Po porostu - gdzieś się być chce, gdzie indziej nie.


Cytuj:
Cytuj:
Zatem specyfiką danej grupy, związku są: ludzie, wierzenia, sposób obchodzenia Świąt.
Mogę prosić o pełniejsze rozwinięcie?
a to to już można poznać tylko na Święcie. Zapraszamy.
Cytuj:
Szczególnie interesują mnie kwestie dotyczące wierzeń... Przykładowo (to pytania skierowane konkretnie do Miłki): 1. Kto może dołączyć do waszej grupy? Jakie kryteria i warunki winna spełniać taka osoba? Wystarczy np., że zadeklaruje, że jest "politeistą słowiańskim" i to wystarczy? 2. Jaki sposób postrzegania Bogów mieści się (i/lub dominuje) w przyjętych założeniach waszej grupy? Jak to postrzeganie odnosi się do kwestii natury i otaczającego nas świata? 3. Jak wasza grupa podchodzi do koncepcji istnienia absolutu? Dopuszcza możliwość istnienia takiego pojęcie czy też może kategorycznie je wyklucza, tudzież może zupełnie się do niego nie odnosi (nie uwzględnia)? 4 Czy przyjmując wiarę w wiele bóstw, stanowią one poszczególne aspekty natury, czy też po przez te aspekty natury przejawiają swe istnienie (a może jedno i drugie)?
Nie ja przyjmuję do grupy. Ale też i nie ma tu deklaracji (podobnie jak obrzędy innych związków - też są otwarte dla każdego, kto przyjść chce i to już od danej osoby zależy gdzie czuje się dobrze).
Na obrzęd może przyjść każdy - jak Wilczyn zaznaczył to już w pierwszej odpowiedzi.

Myślę, że trudność w porozumieniu się w tym miejscu polega na tym, że Ty starasz się sprowadzić wszystko do kwestii formalnych (to nie zarzut, widocznie tak widzisz świat, w sposób uporządkowany, poszufladkowany, każdy jest inny). Natomiast jest jeszcze czynnik ludzki - bardzo ważny. To, czy ludzie się ze sobą dobrze czują. To jest baardzo istotne. Wtedy łatwiej też o rozmowę, o wymianę myśli, poglądów, co w sferze wierzeń jest bardzo istotne.

2. a jakie "sposoby postrzegania Bogów" mam do wyboru??
3. to jest proste: rozróżniamy Bogów, nie absolut. Nie jesteśmy zwolennikami pływania innych bytów w jakimś jednym.


Cytuj:
doktryna...
... (włącznie z ponoć konkretnymi poglądami natury np. teologicznej posiadanej przez trzon grupy WiD), pozostaje jedynie w sferze niesformułowanych wyraźnie założeń?
trzon grupy (jak i nie - trzon) to konkretni ludzie. Konkretni ludzie mają swoje, konkretne, poglądy.

===============================

Cytuj:
Co was w takim razie charakteryzuję, jako grupę o pewnych wspólnych poglądach i zapatrywaniach na pewne kwestie? Jest to brak wspólnych wyraźnie sformułowanych założeń? Skąd w takim razie pewność, że nadal jest to jeszcze deklarowany przez Trygławica "politeizm słowiański", a nie już np. New Age? Co pozwala wam zakładać, że "trzon grupy WiD ma" nadal jeszcze "bardzo konkretne poglądy natury np. teologicznej"?
- j. wyż. (bo to te same pytania)

Cytuj:
łączy nas natomiast wspólnota kultu Bóstw słowiańskich
tak.

A co Ci tak przeszkadza syrenka?
Bo na to nie odpowiedziałeś.

_________________
Ziemia moim ciałem,
woda moją krwią.
Powietrze - oddechem,
ogień siłą mą!
:D


Ostatnio edytowano czwartek, 15 listopada 2012, 23:46 przez Miłka, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Doktryna grupy WiD według jej reprezentantów
PostNapisane: czwartek, 15 listopada 2012, 23:40 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 26 grudnia 2010, 22:32
Posty: 132
Lokalizacja: Mazowsze
Rork w czwartek, 15 listopada 2012, 17:53 napisał(a):
Ostatnio edytowano czwartek, 15 listopada 2012, 22:18 przez Rork, łącznie edytowano 1 raz


Jeśli naprawdę sądzisz, że mam zamiar odnosić się do takiej manipulacji (zrobienie z wypowiedzi jednozdaniowej takiego „tasiemca” po tylu godzinach), to jesteś w głębokim błędzie. Swoją drogą dobrze, że pokazujesz forumowiczom i administracji swoje... metody.
==============================
Zaś co do twego drugiego posta:

Rork napisał(a):
Skąd w takim razie pewność, że nadal jest to jeszcze deklarowany przez Trygławica "politeizm słowiański", a nie już np. New Age? Co pozwala wam zakładać, że "trzon grupy WiD ma" nadal jeszcze "bardzo konkretne poglądy natury np. teologicznej"?


Stąd, że Trygławic wie jak wyglądają święta, uczestniczył w wielu dyskusjach i zna poglądy ich uczestników, a zwłaszcza trzonu grupy WiD?

Rork napisał(a):
Żmisław Trygławic napisał(a):
łączy nas natomiast wspólnota kultu Bóstw słowiańskich

A wśród nich np. syren?


Syrena Warszawska jest obrończynią Warszawy (Semper Invicta), opiekunką miasta i warszawskiego odcinka rzeki, a może i mazowieckiego. Są o niej legendy, m. in. flisackie, które mówią też o tym, że Bogowie schronili się na Łęgach wiślanych podczas chrystianizacji (to tak a propos twych prób poniżania poprzez zwrot "chowanie się po krzakach" i pisanie o "dodawaniu do panteonu bóstw niepotwierdzonych postaci z demonologi"). Syrena znana jest w Warszawie od co najmniej XIV wieku. To, że próbujesz umniejszać jej znaczenie, samemu oczywiście nie będąc mieszkańcem Warszawy, to nie nasz problem. Syrenka jest jednostkowym, niezwykłym przypadkiem (np. jej pomnik przetrwał zniszczenie Warszawy), zatem nikt nie mówi o traktowaniu wszelkich syren jako Bogiń. Podobnie jak Babę Jagę zalicza się generalnie do demonologii (tak jak inne postacie zwane Jędzami), a w baśni "Wasylisa Pięknolica" jest nazywana Boginią. Między Bóstwami lokalnymi, a "zwykłymi" demonami trudno wyznaczyć wyraźną granicę, więc zarzucanie nam błędu w tej kwestii jest czysto subiektywne.

Miłka napisał(a):
A co Ci tak przeszkadza syrenka?
Bo na to nie odpowiedziałeś.


Pewnie Rorkowi wizja jakiejkolwiek Bogini nie pasuje, jest tylko "jeden jedyny" patriarchalny Świętowit przecież :lol:

_________________
⚫☽⚪☾
____


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Doktryna grupy WiD według jej reprezentantów
PostNapisane: piątek, 16 listopada 2012, 11:00 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 października 2007, 10:30
Posty: 636
Lokalizacja: Wilkowo
Miłka napisał(a):
czy jeśli na obrzędy


Ale nie mylmy proszę dwóch różnych kwestii - czym innym jest otwarty, publiczny obrzęd, a czym innym przynależność do grupy lub związku (chyba nie muszę tłumaczyć różnicy)?

Cytuj:
ze znajomości tych osób?! <oczywistość>
Oraz z logiki - osoby o tak odmiennych poglądach nie czułyby się dobrze na obrzędzie, tak odbiegającym od ich widzenia świata (->czynnik ludzki).


Pomijając w tym miejscu postępującą hermetyczność takiej grupy, na ile "oczywiste" mogą być te czynniki skoro nigdzie nie zostały one "wyraźnie sformułowane"? Tym bardziej, że ludzie się zmieniają, a i ich znajomość nie zawsze jest tak pełna, jak nam się może początkowo zdawać...

Cytuj:
Głównie w tym, co podkreśliłam - ci ludzie chcą świętować razem. I to jest wieelka wartość!


...Wystarczająca by określać się grupą? Czy sama wspólna chęć świętowania, dostatecznie określa twoim zdaniem doktrynę grupy? I co jest wówczas przyczyną a co skutkiem - najpierw jest chęć wspólnego świętowania a dopiero później weryfikacja wspólnego podejścia do doktryny (notabene która nie jest "wyraźnie sformułowana")?

Cytuj:
aspekt ludzki: to, że się lubimy, szanujemy!


Czy ten aspekt jest bezwzględnie związany z reprezentowanymi przez te osoby założeniami wyznaniowymi czy też np. z niego wynika?

Cytuj:
aspekt liturgiczny: że obrzęd jest NA PEWNO rodzimowierczy.


JW - skąd to bezgraniczne przeświadczenie skoro w ramach grupy nie ma wyraźnie sformułowanych założeń? Ustalenia na tzw. przysłowiową "gębę" są zwykle raczej mało wiążące, a już z pewnością mało konkretne i słabo weryfikowalne...

Cytuj:
oraz, np., szacunek do języka polskiego, do naszej kultury, tak polskiej, jak i lokalnej


To cechy patriotyzmu...

Cytuj:
Po porostu - gdzieś się być chce, gdzie indziej nie.


To nie jest przedstawieniem doktryny, tym bardziej względem kwestii wyznaniowych...

Cytuj:
a to to już można poznać tylko na Święcie. Zapraszamy.


??? A skąd mogę wiedzieć, że nie pakuję się w tej sytuacji w jakaś "sektę"? (żart :roll: )

Cytuj:
podobnie jak obrzędy innych związków - też są otwarte dla każdego, kto przyjść chce i to już od danej osoby zależy gdzie czuje się dobrze


Jak może zdecydować się na przyjście, skoro wcześniej nie ma szansy dowiedzieć się czegoś więcej na temat doktryny grupy?

Cytuj:
starasz się sprowadzić wszystko do kwestii formalnych


...raczej próbuje się dowiedzieć co charakteryzuje was jako grupę, co was jako grupę osób łączy, jakie wspólne poglądy, cele i założenia. Na chwile obecną (jeśli dobrze zrozumiałem) wygląda na to, że jest tym chęć wspólnego świętowania pomimo, że wspólne poglądy wyznaniowe zarysowane są raczej dość ogólnikowo (jeśli się mylę to proszę mnie poprawić).

Cytuj:
Natomiast jest jeszcze czynnik ludzki - bardzo ważny. To, czy ludzie się ze sobą dobrze czują. To jest baardzo istotne. Wtedy łatwiej też o rozmowę, o wymianę myśli, poglądów, co w sferze wierzeń jest bardzo istotne.


Ok - rozumiem - wzajemne sympatia jest istotna jednak nie koniecznie musi zaraz określać wspólne poglądy wyznaniowe (tym bardziej trwale, skoro założenia te nadal nie zostają wyraźnie sformułowane).

Cytuj:
2. a jakie "sposoby postrzegania Bogów" mam do wyboru??


Dowolne jakie w twojej opinii mieszczą się w (jak to ujął Trygławic) "politeizmie słowiańskim".

Cytuj:
to jest proste: rozróżniamy Bogów, nie absolut.


Czyli samą koncepcje absolutu odrzucacie czy też jej po prostu w założeniach grupy nie uwzględniacie? To już zawsze są jakieś kryteria określające doktrynę grupy.

Cytuj:
Nie jesteśmy zwolennikami pływania innych bytów w jakimś jednym.


Czyli osoba przyjmująca koncepcję absolutu - czy to np. jako całego otaczanego nas świata, czy to jako sumę wszystkich bóstw - nie specjalnie ma szansę realizacji w ramach grupy WiD?

Cytuj:
trzon grupy (jak i nie - trzon) to konkretni ludzie. Konkretni ludzie mają swoje, konkretne, poglądy.


OK - jednak rozumiem, że skoro występują jako grupa, to przynajmniej część z tych poglądów jest podzielana przez wszystkich, a przynajmniej przez większość. Jakie?

Cytuj:
A co Ci tak przeszkadza syrenka?
Bo na to nie odpowiedziałeś.


Nie chciałbym doprowadzać do OffTopu bo nie ja jestem tematem tego wątku ale... Sama w sobie nic, mam natomiast osobiście pewne zastrzeżenia, które szerzej zostały przedstawione w wątku zapodanym wyżej przez Wilczyna.

===========================

Żmisław Trygławic napisał(a):
Swoją drogą dobrze, że pokazujesz forumowiczom i administracji swoje... metody.


Pominę personalne uwagi co by nie pogłębiać OffTopu. Co do powyższego to wyraźnie wczęsniej zaznaczyłem: "W związku, że nie dam rady odpowiedzieć na całość teraz uczynię to niebawem przeedytowywując ten post." - innymi słowy co to za "manipulacja", skoro sam informuję o swoich zamiarach (sorki - ale zwyczajnie musiałem odejść od komputera).

Cytuj:
Rork napisał(a):
Skąd w takim razie pewność, że nadal jest to jeszcze deklarowany przez Trygławica "politeizm słowiański", a nie już np. New Age? Co pozwala wam zakładać, że "trzon grupy WiD ma" nadal jeszcze "bardzo konkretne poglądy natury np. teologicznej"?
Stąd, że Trygławic wie


A cha... Czyli opiera się to m.in. na "wiedzy" Trygławica, która jak dotąd "nie została wyraźnie sformułowana". I w zasadzie na tym mógłbym całkowicie zakończyć dyskusję z tobą (również kolejne personalne uwagi pominę, gdyż nie ja jestem tematem tego wątku).


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Doktryna grupy WiD według jej reprezentantów
PostNapisane: piątek, 16 listopada 2012, 13:55 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Jak wiecie rodzimowierstwo nie jest moją działką, ale przyglądam się tej dyskusji i próbuję zrozumieć, o co chodzi.
Grupa WiD jest grupą nieformalną, tak? Jeśli jest grupą nieformalną, to nic dziwnego w tym, że nie ma formalnie określonej doktryny. W takich grupach, oprócz podobieństwa światopoglądów łączącego jej członków, ważne są przede wszystkim relacje społeczne: układy koleżeńskie, przyjacielskie. Nie widzę w tym nic dziwnego.

Co do wspólnego świętowania: świętowałam już z osobami, które na pewno miały odmienne koncepcje dotyczące absolutu, boskości etc. - da się i jest ok :) ( Zresztą jeden praktykujący chaota może mieć kilka takich koncepcji na raz :wink: )

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Doktryna grupy WiD według jej reprezentantów
PostNapisane: piątek, 16 listopada 2012, 14:29 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 października 2007, 10:30
Posty: 636
Lokalizacja: Wilkowo
Zdaje się, że nawet z nie~"formalnym określeniem doktryny" tudzież z zarysowaniem "podobieństwa światopoglądowego łączącego jej członków" też wcale nie jest łatwo (pomijam, że "relacje społeczne: układy koleżeńskie, przyjacielskie" - niezależnie jak ważne - nie koniecznie muszą przenosić się zaraz na sferę wyznaniową grupy)... No ale mimo wszystko, dzięki całej tej dyskusji, udało się jednak ustalić pewne kwestie (za co szczególnie dziękuje Miłce). Po za tym, nawet jeśli obecnie nie da się na ten temat dowiedzieć wiele więcej, to może uda się to jeszcze kiedyś w przyszłości...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Doktryna grupy WiD według jej reprezentantów
PostNapisane: piątek, 16 listopada 2012, 15:51 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 26 grudnia 2010, 22:32
Posty: 132
Lokalizacja: Mazowsze
Rork napisał(a):
A cha... Czyli opiera się to m.in. na "wiedzy" Trygławica, która jak dotąd "nie została wyraźnie sformułowana". I w zasadzie na tym mógłbym całkowicie zakończyć dyskusję z tobą (również kolejne personalne uwagi pominę, gdyż nie ja jestem tematem tego wątku).


Została sformułowana na tyle wyraźnie, na ile konkretne były pytania...
Bardzo dobrze, że zakańczasz, bo pokazałeś już, że w istocie nie interesują cię założenia grupy WiD, tylko jak zwykle szukanie dziury w całym połączone z ignorowaniem jasnych odpowiedzi. Nie zdołałeś wspiąć się na pewien poziom dyskusji, to oczywiście musisz zrezygnować :twisted: Lepiej późno niż wcale.

Cytuj:
??? A skąd mogę wiedzieć, że nie pakuję się w tej sytuacji w jakaś "sektę"?


Naprawdę mam przypominać o którym rzekomo rodzimowierczym związku wyznaniowym pisano na stronie psychomanipulacja.pl?

************
Jeszcze a propos odmawiania przez Rorka/Ratomira wszystkim syrenom prawa do boskości - wychodzi tu nieznajomość polskiego folkloru. Wszak to na Kaszubach wierzono w Goska, groźnego Boga morza i jego córkę Juratę, będącą właśnie syreną. Jurata to zresztą postać bałto-słowiańska, u Litwinów to córka gromowładnego Perkūnasa (Gosk zresztą włada sztormami). Jurata (lit. Jūratė - syrena) jest więc Boginią lokalną morza bałtyckiego (a nie np. wszystklch mórz), tak jak i jej ojciec. W związku z tą analogią Rork nie może być już taki pewien, że Syrena warszawska nie jest Boginią lokalną, a już na pewno zarzucanie Syrenie warszawskiej, że jest "niepotwierdzoną postacią z demonologii", jest wierutną bzdurą.

_________________
⚫☽⚪☾
____


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Doktryna grupy WiD według jej reprezentantów
PostNapisane: piątek, 16 listopada 2012, 16:10 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 października 2007, 10:30
Posty: 636
Lokalizacja: Wilkowo
Żmisław Trygławic napisał(a):
Bardzo dobrze, że zakańczasz, bo pokazałeś już, że w istocie nie interesują cię założenia grupy WiD


Jakie założenia? Jakieś konkretne omówione przez ciebie w tym wątku?
(kolejne personalne uwagi znów pominę bo w najmniejszym stopniu nie stanowią one tematu tego wątku...)

************
Cytuj:
Jeszcze a propos odmawiania przez Rorka/Ratomira wszystkim syrenom prawa do boskości - wychodzi tu nieznajomość polskiego folkloru. Wszak to na Kaszubach wierzono w Goska, groźnego Boga morza i jego córkę Juratę, będącą właśnie syreną.


Niemal tradycyjnie przedmówca zapomniał przedstawić pełny obraz sytuacji... w tym konkretnie przypadku m.in. o tym, że Jurata (także w lit. Jūra - morze) tylko w niektórych wersjach legendy występuje jako syrena, zaś sama legenda zapisana została stosunkowo późno, bo dopiero w 1842 roku przez Ludwika Adama Jucewicza.... Ale to tak tylko gwoli wtrącenia w kwestii, która od samego początku była w tym wątku tylko przykładem (choć ktoś kto wykazuje "znajomość polskiego folkloru" powinien o tym wiedzieć)...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Doktryna grupy WiD według jej reprezentantów
PostNapisane: piątek, 16 listopada 2012, 16:47 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 26 grudnia 2010, 22:32
Posty: 132
Lokalizacja: Mazowsze
Rork napisał(a):
Niemal tradycyjnie przedmówca zapomniał przedstawić pełny obraz sytuacji... w tym konkretnie przypadku m.in. o tym, że Jurata (także w lit. Jūra - morze) tylko w niektórych wersjach legendy występuje jako syrena, zaś sama legenda zapisana została stosunkowo późno, bo dopiero w 1842 roku przez Ludwika Adama Jucewicza.... Ale to tak tylko gwoli wtrącenia w kwestii, która od samego początku była w tym wątku tylko przykładem (choć ktoś kto wykazuje "znajomość polskiego folkloru" powinien o tym wiedzieć)...


To kiedy była spisana i przez kogo, nie ma większego znaczenia, bo co to po 1800 r. nie ma już Bogów, a może folklor ostatniego pogańskiego kraju Europy już nie istniał? To że w „niektórych wersjach” Jurata jest syreną zupełnie wystarczy. Rozumiem, że dla ciebie prawdziwe są tylko wersje w których nie jest, bo tak wygodniej? Rozumiem także, że w związku z tym wierzenia Kaszubów uważasz za błędne? O moją znajomość folkloru się nie martw, a swoją - pozyskaną na Wikipedii - doszlifuj w dodatkowych źródłach.

Syrena jest nazywana w jednej z warszawskich legend (wersja podawana przez Artura Oppmana) „niechrzczoną stworą” - to jako ciekawostka.

_________________
⚫☽⚪☾
____


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Doktryna grupy WiD według jej reprezentantów
PostNapisane: piątek, 16 listopada 2012, 17:09 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 października 2007, 10:30
Posty: 636
Lokalizacja: Wilkowo
Proszę mi wybaczyć ale nie zamierzam kontynuować dyskusji po pierwsze będącej w tym wątku offtopem, a po drugie opartej na domysłach i domniemaniach, przy uwzględnieniu tylko części dotyczących jej zagadnień i to tylko tych, które akurat pasują w argumentacji drugiej stronie. Jeśli natomiast przedmówca mimo wszystko odczuwa silną potrzebę kontynuowania konkretnie tego zagadnienia, to po pierwsze proszę o założenie w tym temacie odrębnego wątku (lub też wykorzystanie do tego wskazanego już wyżej przez Wilczyna), a po drugie o przedstawienie konkretnej wersji legendy, która ma się stać podstawą tejże dalszej dyskusji. W innej sytuacji trudno dyskutować o tym kiedy Jurata jest boginią, kiedy królową morza i boginek, a kiedy syreną i co z tego (oraz z pozostałych zasygnalizowanych wcześniej kwestii) wynika: co ma znaczenie i co jest wystarczające, i co na tej podstawie (oraz dla kogo) jest prawdziwe a co nie. Personalne przytyki natomiast znów pozwolę sobie pominąć...


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 63 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL